Osvědčené tipy obsažené v Desateru zásad pro učitele pro práci s heterogenní třídou cílí na dostupnost výuky pro všechny:
Výuka žáků v heterogenním kolektivu je v dnešní době výzvou pro všechny pedagogy, kteří mají ve třídě žáky s různými druhy podpůrných opatření, a také žáky s odlišným mateřským jazykem (dále: OMJ), kteří přicházejí do školy ze zemí postižených aktuálním válečným konfliktem.
Ve videu najdete ukázky z hodiny angličtiny v 7. ročníku ze Základní školy Zeleneč: Vyučující kladou ve výuce důraz na pozitivní zpětnou vazbu, ověřují porozumění žáků a podporují jejich sebehodnocení. Dozvíte se více o plánování vyučovací hodiny a jejích cílů.
Pravidla a hodnoty zastávané a používané během výuky i mimo ni tvoří bezpečnou zónu pro všechny žáky a pedagogické i nepedagogické pracovníky školy.
Video zároveň reflektuje některé zásady z Desatera zásad učitele pro práci s heterogenní třídou, jako jsou:
Zásada č. 2 – Učitel používá jednoduchý a srozumitelný jazyk s vizuální podporou pro žáky.
Zásada č. 6 – Učitel dává žákům dostatek prostoru, aby si řekli o pomoc. Průběžně se během výuky ujišťuje, že si všichni žáci vědí rady. Pravidelně sbírá zpětnou vazbu od žáků.
Zásada č. 9 – Učitel nastavuje kritéria hodnocení tak, aby žáci mohli zažívat úspěch. Podporuje tak pozitivní hodnocení výkonu žáků během výuky.
0:27 Anna Preclíková, učitelka angličtiny na 2. stupni, představuje stavbu a téma vyučovací hodiny angličtiny, aktivity pro žáky s podpůrnými opatřeními a s OMJ a nakonec i nástroj, který ověřuje porozumění učivu.
4:12 Anna Preclíková, učitelka angličtiny na 2. stupni, představuje školní očekávání, hodnoty a pravidla. Jak se s nimi pracuje v hodině angličtiny? Pravidla jsou připomínána v průběhu hodiny, jsou vysvětlována anglicky, případně česky. Pokud žáci znají pravidla a očekávání učitele, upomínky a kritika jsou málo potřebné. Učitel potom může více pracovat s pozitivní zpětnou vazbou.
10:00 Ukázka ze začátku vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Připomenutí třídních pravidel.
10:56 Ukázka ze začátku vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Připomenutí práce s kartičkami se smajlíky – žáci používají kartičky rozložené na lavici, které otáčejí podle toho, do jaké míry rozumí nebo nerozumí probíranému učivu
11:24 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Žáci s OMJ plní individuálně úkoly ve cvičebnici s dopomocí asistentky pedagoga. Pedagožka průběžně ověřuje porozumění těchto žáků.
12:21 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Pedagožka během hodiny angličtiny poskytuje žákům zpětnou vazbu – oceňuje žáky za dodržování třídních pravidel. Žáci pedagožce poskytují zpětnou vazbu, do jaké míry bylo pro ně dané cvičení náročné, a to za pomocí gesta (palec nahoru, vodorovně nebo dolů).
13:07 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Soutěž s přesýpacími hodinami zaměřená na rozvoj slovní zásoby.
14:10 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Poslech a zpětná vazba. Během hodiny žáci poslouchají zvukovou nahrávku, poté dávají pedagožce zpětnou vazbu, zda rozumějí. Následně plní úkoly spojené s poslechem. Učitelka jim ihned poskytuje zpětnou vazbu ohledně správnosti jejich řešení. Též žádá od nich zpětnou vazbu ohledně obtížnosti úkolu.
15:41 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Zařazení hry „The person is wearing“ (česky: Ta osoba nosí...“) na procvičení slovní zásoby a přítomných časů.
16:42 Ukázka z vyučovací hodiny angličtiny v 7. ročníku: Žáci hodnotí sami sebe – popisují, co se jim během hodiny podařilo, i to, co se jim zatím nedařilo. Sebehodnocení probíhá pomocí kartiček se smajlíky. Pedagožka žákům také poskytuje zpětnou vazbu.
18:09 Reflexe po skončení vyučovací hodiny: Pedagožka Anna Preclíková hodnotí dopad práce s pravidly na pozitivní klima ve třídě a vzájemný respekt mezi žáky. Přibližuje systém Podpory pozitivního chování dětí a žáků, který je ve škole plošně nastavený. Zdůrazňuje, že tato pravidla mj. pomohla jednoduššímu začlenění žáků s OMJ do kolektivu.
27:05 Reflexe po skončení vyučovací hodiny: Asistentka pedagoga Jaroslava Slapničková hodnotí aktivní přístup žáků s podpůrnými opatřeními a také s OMJ ve vyučovací hodině.
29:00 Zástupkyně ředitele Martina Listopadová Havlová přibližuje práci školy se systémem Podpory pozitivního chování dětí a žáků. S pozitivní zpětnou vazbu se ve škole pracuje nejen u žáků, ale i u učitelů. Škola má vizualizovaná pravidla a hodnoty v prostoru celé školy – pozitivní dopadem tohoto nastavení je např. snížení hluku na školních chodbách.
Jednotlivé zásady Desatera úspěšné práce s heterogenní třídou najdete na:
Desatero zásad úspěšné práce s heterogenní třídou | Zapojmevšechny.cz (zapojmevsechny.cz)
Dále můžete využít online publikaci „Desatero práce s heterogenní třídou“, která je k dispozici na:
Desatero práce s heterogenní třídou – online | Zapojmevšechny.cz (zapojmevsechny.cz)
Projít si může také tzv. check-list, který lze s úspěchem využít při práci s heterogenním kolektivem:
Nástroj pro hodnocení práce se žáky | Zapojmevšechny.cz (zapojmevsechny.cz)
Pokud Vás video zaujalo, podívejte se na 4. díl z tohoto videoseriálu. Jedná se o tematický webinář, kde najdete společnou diskusi pedagogů a odborníků nad segmenty reportáže a videohospitace ze ZŠ Zeleneč.
V populaci se nachází přibližně 0,4 procenta transgender osob, přičemž některé z nich si jsou své identity vědomy již od velmi útlého věku. Ve školním prostředí se však stále setkáváme s tím, že vyučující mohou mít neúplné nebo zkreslené informace o transgender problematice, což často pramení z přetrvávajících mýtů a nejasností. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nyní připravuje metodiku, která školám poskytne potřebné vedení a jasné informace ohledně transgender studentů. Přinášíme příběh z praxe, který může učitelkám a učitelům pomoci lépe pochopit tuto problematiku, aby se transgender studenti cítili ve školách příjemně a bezpečně.
Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF přináší čtyřdílný videoseriál, jehož součástí jsou dvě reportáže s ukázkami výuky a dva online semináře, které prezentují osvědčené postupy pro práci s různorodou třídou a vytvoření pozitivní třídní atmosféry. Ve 2. části seriálu diskutují třídní učitel 7. ročníku na ZŠ Slatiňany a koordinátorka institutu během svého webináře o klíčových momentech videohospitace z třídnické hodiny na 2. stupni z této školy, kterou jsme již viděli v 1. díle.
Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje čtyřdílný videoseriál, jehož součástí jsou dvě reportáže spojené s videohospitací a dva webináře, které prezentují příklady dobré praxe, jak pracovat s heterogenním třídním kolektivem a navodit pozitivní třídní klima. V prvním dílu je formou reportáže a videohospitace představena třídnická hodina v 7. ročníku v Základní škole Slatiňany. Tématem ukázky jsou emoce, jejich prožívání a rozpoznání u druhých.