logo
logo
Představujeme Mapu spádovosti: nový nástroj pro rodiče, školy i odborníky

Představujeme Mapu spádovosti: nový nástroj pro rodiče, školy i odborníky

29.11.2024
Ředitel/ředitelka
Rodiče
Zřizovatelé škol
Mapa spádovosti je novým nástrojem, který umožňuje snadno a rychle zjistit spádovou školu podle konkrétní adresy, nebo přehledně zobrazit rozdělení spádových oblastí jednotlivých škol ve městech. Tato interaktivní mapa přináší užitečné informace nejen rodičům, ale také zřizovatelům škol, ředitelům a odborníkům na vzdělávání.
Obrázek článku

„Do aktuální verze jsme zahrnuli 300 největších měst a zatím jsme se soustředili pouze na základní školy. Několik málo měst, zejména těch největších, tyto mapy již v posledních letech používá a z pozice zřizovatele nastavení spádovostí zveřejňuje. My jsme ale chtěli tuto službu zpřístupnit i pro menší obce,“ vysvětluje Tomáš Machalík, hlavní manažer projektu Podpora rovných příležitostí (PROP) realizovaném NPI. „Do budoucna plánujeme rozšíření také na mateřské školy.“

Aktuálně se Mapa spádovosti zaměřuje na obce a města, která zřizují dvě a více základních škol a mají povinnost určit jejich spádovost. Tento nástroj může výrazně usnadnit práci obcím a městům, která díky němu mohou lépe plánovat školní kapacity. Přínosná je také pro vedení škol – ředitelé mohou Mapu snadno přenést na své webové stránky či sociální sítě. Pro odborníky na vzdělávání se navíc chystá detailní analytický panel.

Budeme rádi, pokud si Mapu spádovosti prohlédnete a pomůžete nám ji dále vylepšovat. Narazíte-li na nesrovnalosti, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře „Nahlásit chybu“, který je součástí Mapy.


Chcete vědět více?

Podrobnosti o tvorbě Mapy spádovosti a dalších plánovaných funkcích a rozšířeních si můžete přečíst v rozhovoru s Tomášek Machalíkem z Národního pedagogického institutu (NPI).

Mohlo by Vás zajímat

Jak moc důležitá je role školy pro žáky se sociálním znevýhodněním?

Praha, 19. listopadu 2024 – Sociální role školy byla hlavním tématem druhého ročníku celostátního „peer to peer“ setkání vedení škol, které pod názvem „PROPojení ředitelů“ organizoval Národní pedagogický institut ČR (NPI). Setkání se zúčastnilo 450 zástupců vedení ze škol ze sociálně znevýhodněných oblastí, zapojených do projektu Podpora rovných příležitostí (PROP), který NPI zastřešuje.

Konference Vzdělání pro budoucnost 2024 Prostějov

14. 11. 2024, Svět vzdělání, Prostějov

Ozvěny 8. ročníku konference – Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince

10. října 2024 jsme v NPI opět organizovali online konferenci, která se věnuje širokému tématu podpory a péče o děti a žáky s odlišným mateřským jazykem. Vzhledem k tomu, že ve školách stále počet těchto dětí a žáků roste, je toto téma pro mnoho lidí ve školství nebo pro školství pracujících opravdu důležité. V letošním roce se přihlásilo 400 účastníků.